Orta Kulakta Sıvı Birikimi

bursa orta kulakta sıvı birikimi

            Orta kulakta sıvı birikimi, genellikle okul çağındaki çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Hatta bu durumun şikayeti, çocuklarının kendisini duymadığını söyleyen veliler ile ön plana çıkıyor. Televizyonu daha rahat duymak için ön sıralara gitmek, ya da işitmede yaşanan güçlükler gibi sorunlar, orta kulak sıvı birikimi ile ilgili olabilecek sorunlardır. Yani bu durumun yarattığı sorunların arasında, duyma güçlüğü çok sık görülür. Genel ve lokal enfeksiyon belirtisi olmadan, sağlam olan kulak zarının arkasında biriken sıvının oluşturduğu iltihap tipine, orta kulak sıvı birikimi durumu diyoruz. Orta kulak iltihabı ile orta kulak sıvı birikmesi durumu birbirinden farklı durumlar olmakla birlikte, genellikle sık karıştırılır. Bu yüzden bu iki durumu da birbirinden ayıralım isterseniz.

          Çocukların kendine yanıt vermemesi, ya da ilgisiz cevaplar ile soruları geçiştiriyor olması, televizyonu da yakından izliyor olması, anne adaylarının en büyük yakınmaları olarak çıkıyor karşımıza. Sese karşı olan reaksiyonların azalması ve buna benzer pasif haller sık görülür. Durum ağır olduğu için daha erken fark edilir. İltihap ile sıvı birikimi durumu genellikle yoğunluk ile belli olur.

Orta Kulakta Neden Sıvı Birikmesi Olur?
Orta kulakta neden sıvı birikmesi yaşanır ve bu yaşantıları artıran faktörler nedir? Gelin bunu listeleyelim.

  • 2 ile 6 yaş gurubundaki çocuklarda, üst solunum enfeksiyonları,
  • Prematüre doğum dediğimiz erken doğum,
  • Alerjik hastalık olması ya da lokal bağışıklık sistemi bozuklukları gibi durumlar,
  • Yüz gelişim anomalileri,
  • Anne sütünün erken bırakılması,
  • Kalabalık ortamlarda sıkça bulunmak,
  • Yaşanan bölge ve iklim koşulları durumu,
  • Nem dereceleri,
  • Sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi ve düzensiz tedavilerin oluşu,

Gibi faktörler, orta kulak sıvı birikmesi gibi durumlara neden olmaktadır. Bu yüzden konu ile ilgili profesyonel çözümlere ulaşmak adına bizlerle iletişime geçebilir ve durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Çünkü uygulanacak tedavilerde ilk adım, her zaman risk faktörünü belirlemek üzerine oluyor. Bu yüzden en detaylı bilgiyi, ekibimizden rahatlıkla alabilirsiniz değerli okurlarımız.

Bir önceki yazımız olan Horlama ve Uyku Apnesi başlıklı makalemizde bursa horlama, bursa horlama tedavisi ve bursa horlama tedavisi yapan doktorlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Categories:

bursaburunestetigi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.