Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
İhsaniye Mah. Ilknur Sok. No:1/B Daire:11 Nilüfer/BURSA
Pazartesi - Cuma 08:00-18:00 +90 544 929 36 51

Aminoterapi

Aminoterapi Nedir ?

Aminoterapi cildin ana yapı taşları olan kolajen ve elastin miktarını arttırmak amacıyla gerekli olan amino asitlerin cildin orta ve derin katmanlarına enjekte edilmesi işlemidir.

Kronolojik yaşlanmada epidermal yenilenme zamanı % 30-50 uzar, epidermis incelir, melanositler ve langerhans hücre sayısı azalır, dermiste fibroblast sayı ve işlevlerinde azalma olması nedeniyle kolajen ve elastin sentezi azalır ve deride gevşeme ve kırışma oluşur. Ter ve yağ bezlerinin fonksiyonları azaldığı için deri kuruluğa daha eğilimli hale gelir.

Cilt yeteri kadar Amino asit’e sahip olmadığında ,günlük rutin onarım ve yenilenme faaliyetlerini yerine getiremez.Bu cildin kuru,yıpranmış ve yaşlanmış görünüme kavuşmasına neden olur.

Yeteri kadar amino asit olmaksızın cilt elastikiyetini kaybeder, sarkmalar ve  kırışıklıklar oluşur , genç ve sağlıklı cildin parlak görünümü kaybolur.

Cilt Gençleştirme İşlemlerinde Hangi Amino Asitler Etkilidir ?

Hyalüronik Asit, Kolajen ve Elastin cildin temel yapıtaşlarıdır.

Kolajen;
Cildin ana yapısal proteinidir.Glisin,Prolin,Hidroksiprolin ve Hidroksilizin Amino asitlerinden meydana gelir.İnsan vücudundaki proteinlerin yaklaşık %30’u Kolajendir.
Özellikle 30’lu yaşlardan sonra Kolajen sentezi azalmaya başlar ve yaşlanmayla birlikte dramatik bir biçimde düşer.Bu da cildin elastikiyetini ve gerginliğini kaybetmesine ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur.Kolajen Liflerinin kırılması ve azalması cilt sertliğini arttırır

Elastin;

Cildin bir diğer temel proteinidir.Glisin,Prolin,Valin ve Alanin Amino asitlerinden meydana gelir.Gerilim altındaki Elastin Lifleri,gerilimin sona ermesiyle eski orijinal yapılarına geri dönerler.

Cildin gergin ve sıkı yapısını korumasında çok önemlidirler.Özellikle 50’lili yaşlardan sonra Elastin sentezinin durduğu bilinmektedir.

Cildin ana yapıtaşları olan Kolajen ve Elastin’i oluşturan Amino asitlerin (Glisin,Prolin,Lizin,Lözin,Alanin ve Valin) , enjeksiyon yöntemiyle direkt olarak hedef dokuya verilmesi,bu bölgede yeni Kolajen ve Elastin oluşumunu büyük ölçüde arttırır.

Aminoterapi’de uygulanacak Aminoasitlerin miktarı önemli midir ?

Şimdiye kadar Enjektabl Anti-Aging uygulamalarında kullanılan temel yöntem Mezoterapi’ydi .

Mezoterapi yönteminde, cildin ihtiyacı olduğu düşünülen, Hyalüronik Asit,peptidler,mineralller,vitaminler,amino asitler gibi moleküller cilde enjekte edilerek , sonuç alınmaya çalışılır.

Yalnız ortada bazı problemler sözkonusudur;

Sonuçta cilde enjekte ettiğiniz moleküllerden fizyolojik yada biyolojik bir etki bekliyorsanız ,bir  Doz-Cevap ilişkisinden bahsetmek gereklidir.Yani beklediğiniz etkiyi alabilmek için hedeflenen molekülün bir etkili dozu olmalıdır (Aynen ilaçlar gibi). Oysaki mezoterapi uygulamalarında bazı istisnalar dışında hekim hangi molekülden ne kadar uyguladığını bilmez.Uygulamadan beklenen cevap tamamen rastlantısaldır,spesifik değil.Dozu bilseniz bile o dozun etkili olduğu ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

İkinci olarak mezoterapi uygulamasında kullanılan ürünlerin çoğu cilde enjekte edilmek için gerekli yasal altyapıya sahip değildir ( Birçoğu Topikal (Yüzeyel) Kullanım için üretilmişlerdir,yani kozmetiklerdir ve kutularının üzerinde bu durum belirtilir.).Oysa cilt içine enjekte edilebilmeleri için İlaç yada Tıbbi Cihaz kategorisinde olmaları gerekir.

Bu nedenlerden dolayı etkili bir Aminoterapi için uygulanacak Amino asitlerin Miktarı ve Formülasyonu (birbirlerine olan oranları) çok önemlidir ve bilinmelidir.

Çünkü yapılan çalışmalarda bu oranların Kolajen ve Elastin sentezinin artışı üzerinde çok etkili oldukları gösterilmiştir.

Ayrıca Aminoterapi uygulaması sırasında kullanılacak olan ürün mutlaka cilt içine enjekte edilebilme iznine sahip olmalıdır (Tıbbi Cihaz olarak mutlaka CE işaretine sahip olmalıdır.)

Aminoterapi Uygulama Tekniği ve Seanslar

Aminoterapi uygulaması cildin orta ve derin dermis tabakasına 4-6-13 mm inceliğinde ve 26-30 Gauge kalınlığında iğneler ile enjeksiyon yöntemiyle uygulanır.Uygulama sayısı hastanın durumuna değişebilmekle birlikte genel olarak 7-10 gün aralıklarla 4 seans şeklindedir.

Aminoterapi uygulamasında etkiler ne zaman ortaya çıkar ?

Aminoterapi uygulamasından sonra ilk etkiler 10 gün sonra ortaya çıkmaya başlar.

Yapılan klinik çalışmalarda uygulamadan 10 gün sonra,Yüz Hacminde artış (Biorevolümetrik etki),ince kırışıklıkların sayısı ve miktarında azalma,yüzeyel ve derin cilt nemlenmesinde artış ve yüz sıkılığında önemli bir miktarda artış sağladığı gösterilmiştir.En önemlisi de  uygulamadan 6 ay sonra bile bu etkilerin devam ettiği kanıtlanmıştır.

Aminoterapi uygulaması ile ,normalde birkaç farklı uygulama ile elde etmeye çalıştığınız tüm etkileri tek bir uygulama ile elde edebilirsiniz.